Týdenní aktivita
Potřebný objem fyzické aktivity můžeme hodnotit podle vícero hledisek. V praxi bývá obtížné tyto různé úhly pohledu navzájem propojit a zkombinovat.
Jednou z možností je hodnocení z pohledu intenzity a celkové energetické náročnosti.
Při tomto způsobu hodnocení se řídíme týdenním množstvím vydané energie.
Jak zjistíme, kolik energie vydáme při různých pohybových aktivitách?
Celkové množství vydané energie je závislé na době, po jakou činnost provozujeme. Čím déle cvičíme, tím je vyšší energetický výdej. Dále je množství vydané energie závislé na naší aktuální tělesné hmotnosti. Těžší osoba musí vydat více energie při stejně intenzivní a stejnou dobu trvající činnost než osoba lehčí. Posledním činitelem, který rozhoduje o vydaném množství energie je tzv. koeficient energetické náročnosti.
Jak tedy vypočítat energetický výdej při pohybové aktivitě:
hmotnost (kg) x koeficient x doba trvání (min.)
Koeficienty vybraných aktivit naleznete např. v přehledu fitkoučinku.
Podle týdenního množství energie vydané pohybovou aktivitou dělíme energetickou náročnost takto:
Fyzická aktivita nízké náročnosti méně než 5000 kJ/týdně. |Při tomto týdenním množství má fyzická aktivita regenerační efekt, případně při ní je udržovaná hmotnost. V případě že očekáváte redukci hmotnosti a zlepšení fyzické kondice je optimální, abyste v týdnu dosáhli výdeje 5000-7100 kJ - mluvíme o střední energetické náročnosti. Při větších objemech energetického výdeje nad 7100kJ týdně očekáváme taktéž váhový úbytek. Jedná se již o tréninkové aktivity, kdy díky zlepšení fyzické kondice je možné závodit..
MUDr. Marie Skalská
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
11 700 KJ týdně. Nebudu mít problém až s hubnutím skončím a omezím pohyb na 2x týdně? Abych při tak náhlé změně opět nezačala nabírat. Díky.
v článku je popsáno, jak se počítá energetický výdej konkrétní aktivitou a ne celkový energetický výdej, do kterého se započítává hodnota bazálního metabolismu a další faktory (činnost, kterou vykonáváte, postprandiální efekt stravy atd, atd..).
Bazální metabolismus nemá s čtením, psaním a domácím uklidem nic společného, to je hodnota závislá na pohlaví, věku, hmotnosti, výšce, svalové hmotě. Popletlo se vám více věcí dohromady.
To xwoman: myslím, že se nemusíš obávát přemíry pohybové aktivity. Naše tělo je k pohybu sestrojeno. Celkový přehled příjmu a výdeje má smysl spíše až za týden či delší časový úsek. Rozhodně nemá efekt měnit příjem podle výdeje z jednoho dne. Čím více kilogramů tělo váží tím více energie vydává, takže de facto s hubnutí se při stejné pohybové aktivitě za stejnou dobu bude energetický výdej snižovat.
A teď vážně. Od září loňského roku do března jsem zhubla skoro 15 kilo, bez jakéhokoliv pohybu navíc. Chodila jsem jen 2x týdně si zaplavat, tak půl kiláku. Dosáhla jsem toho jen změnou jídelníčku a celkově změnou životního stylu. Neznala jsem semaforky, jen jsem si trochu hlídala energetický příjem. Proto si myslím, že není nutné všechno přesně hlídat a pak stresovat, že to nevyšlo a semaforek není zelený. Stres taky přece zvyšuje chuť k jídlu, takže místo koukání do počítače si běžte raději vyčistit hlavu někam do přírody.